Proje Açıklaması

Şehrin Gizli Arıları

Atölyenin Amacı

Bu atölyemizde doğal arıcılığın temellerini keşfedeceksiniz. Bal arıcılığının temel ögeleri, kovan ekipman ve aletleri, arıcılığa başlamanın maliyeti, arıcılık ne demek, bir kovana başarıyla girip çıkmanın yolları ve iyi arı bakıcılığı pratikleri öğreneceklerimiz arasında.

Arıcılık Nedir?

Hayata bütüncül bir bakış açısı getiren Doç. Dr. Alaattin Kirazcı’nın İstanBAL projesi doğayla içe yaşamın şehirde nasıl mümkün olduğunu ifade ediyor. Kendi ifadesiyle; “Günümüz kentlerinde, doğayla bağı gün geçtikçe zayıflayan insan, daha fazla betonlaşma, yüksek binalar, hava kirliliği, trafik sıkışıklığı gibi sorunlarla yüz yüze. İnsanlar dahil bütün canlıların yaşamını tehdit ettiği için, bu durum sürdürülebilir değil. Ekolojik sanat yeryüzünde yaşayan bütün canlıları tehdit eden ekolojik yok oluşa, doğayla olan kırılgan bağımıza dikkat çeker. Ekolojik dengenin bozuluşu, sürdürülebilirlik, bitkilerin, hayvanların yok oluşu, tohumların bozuluşu, geri-dönüşüm veya yeniden kullanım, sanatsal üretimin merkezindedir. Göze hitap eden, galeri mekanına sıkışıp kalmış sanat objesi üretmekten çok, daha toplumsaldır, üretimi doğrudan veya dolaylı doğanın içindedir. Benim algıladığım, uyguladığım şekliyle, kent ortasında arıcılık da ekolojik sanatın yansımalarından biridir ve bir yandan kentteki ekolojik çeşitliliği arttırırken, diğer yandan da doğayla bağı gün geçtikçe zayıflayan kent insanına bu bağı yeniden hatırlatmakta aracıdır.

Ekolojik sanat yeryüzünde yaşayan bütün canlıları tehdit eden ekolojik yok oluşa, doğayla olan kırılgan bağımıza dikkat çeker. Ekolojik dengenin bozuluşu, sürdürülebilirlik, bitkilerin, hayvanların yok oluşu, tohumların bozuluşu, geri-dönüşüm veya yeniden kullanım, sanatsal üretimin merkezindedir. Göze hitap eden, galeri mekanına sıkışıp kalmış sanat objesi üretmekten çok, daha toplumsaldır, üretimi doğrudan veya dolaylı doğanın içindedir.

“Benim algıladığım, uyguladığım şekliyle, kent ortasında arıcılık da ekolojik sanatın yansımalarından biridir ve bir yandan kentteki ekolojik çeşitliliği arttırırken, diğer yandan da doğayla bağı gün geçtikçe zayıflayan kent insanına bu bağı yeniden hatırlatmakta aracıdır.”

Kimler Katılabilir

  • Arıları yakından tanımak isteyenler
  • Arıcılık yapmak isteyenler
  • Hobi olarak arıcılığa ilgi duyanlar

Nasıl Kayıt Olurum?

  1. Aşağıda yer alan ‘Şimdi Başvur’ butonuna tıklayarak Ön Kayıt Formu doldurulmalıdır.
  2. Ön Kayıt sorası ödeme ve kesin kayıt işlemleri için en kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.

EĞİTİMCİLER

En Yeni Eğitimlerimizden Haberdar Ol

E-Posta Adresinle Kayıt Ol, Eğitimlerimizden Haberdar Ol.