Sihirli Tohumlar 2011 yılında Ertem ailesinin hayata geçirdiği Tekirdağ’ın Saray ilçesi Küçükyoncalı köyünde bir çiftlik projesidir.

Organik ceviz yetiştirmek amacıyla başlayan proje zaman içerisinde bireylerin ilgi alanlarının genişlemesi ve farklı eğitimlerin katkılarıyla yön değiştirmiştir. Hali hazırda permakültür ilkelerine dayanan bir sistem yaratılmaktadır. Doğal yapıların gönüllülük esasına dayanarak uzman kişilerce eğitilmek suretiyle inşa edilen ve kendi elektriğini üreten bir yerleşkedir.

2019 senesinde bostandaki çeşitli sebze üretiminin yanı sıra mısır, arpa ve siyez buğdayı üretimine başlanmıştır. Serbest gezen tavuk yetiştiriciliği yapılan çiftlikte iki senedir belli aralıklarla tepe ağaçlar ve meyve fidanları dikilmektedir. Hali hazırda gıda ormanına dönüşmekte olan 300’e yakın ağaç bulunmaktadır. Sihirli Tohumların amacı, çiftlikte barınan hayvanları, orayı ayakta tutan ekibi ve yaz sezonu boyunca çiftliğe gelen ziyaretçileri kendi üretimiyle ağırlayıp, besleyebilmektir. Üretimden arta kalan ürünler çevrede takas yoluyla tüketilmekte veya satışa sunulmaktadır.

Eğitim İçeriği

Eğitim, Avustralyalı doğa bilimci Bill Mollison ve David Holmgren’in 1974 yılında geliştirdikleri bir sistem olan permakültür kavramına dayanmaktadır. Eğitim süresince Permakültür Tasarım Sertifika Eğitimi kapsamındaki konular ele alınıp derinlemesine incelenecektir. Programı desteklemek amacıyla belgesel gösterimleri ve arazi gezileri planlanmaktadır. 12 haftaya yayılan çalışmayla eş zamanlı olarak topluluk bahçesi oluşturulacaktır. Bitki yatakları esasına dayanarak hazırlanacak olan bostanda günlük kullanımı pratik olabilecek domates, biber, salatalık, yeşillik türü sebzeler yetiştirilmektedir. Ortak üretimin esas alınacağı ve paylaşıma dayanacak olan bu çalışma bireyin kendi gıdasını üretebilmesini desteklemek amacındadır. Faruk Saraç bünyesindeki eğitim Aylin Zeynep Ertem liderliğinde yürütülecektir.

Eğitimler

Kurucular

Aylin Zeynep Ertem
Aylin Zeynep ErtemKurucu ve Eğitmen
İktisat eğitimi aldıktan sonra aile şirketinde yirmi sene çalıştı. Bu sürecin sonunda yol değiştirerek sanat eğitimi aldı ve yüksek lisansını tamamladı. Kişisel gelişim, metafizik ve yogaya ilgisi nedeniyle NLP, sanat terapisi ve şifalı bitkiler üzerine eğitimlerle kendini geliştirdi. Permakültür tasarım ve bahçe bakımı sertifikaları alarak yetiştiriciliğe adım attı. Son sekiz seneden beri ailesiyle birlikte kurduğu Sihirli Tohumlar Permakültür Çiftliği’nde çalışmalarına devam etmektedir.