Proje Açıklaması

Belgesel Fotoğrafçılığı Atölyesi

Eğitimin Amacı

Temel fotoğraf eğitimi almış bireylerin fotoğrafta sosyal belgesel üzerine toplumu gözlemeleri ve etik kurallar çerçevesinde analiz yaparak ilerlemelerini hedefler.

Programın İçeriği

  1. Hafta: Fotoğrafın Belgesel Yapısı -Etik
  2. Hafta: Belgesel Fotoğrafçılığında Insan Tasviri

Kimler Katılabilir?

Sertifika Hakkında

Program Detayları

  • Eğitim Tarihi: Haziran Dönemi
  • Eğitim Günü: Çarşamba
  • Eğitim Saati: 19:00-21:00
  • Eğitim Süresi: 2 hafta sürecektir.
  • Kurs Ücreti: 1200 ₺

Nasıl Kayıt Olurum?

  1. Aşağıda yer alan ”Aday Bilgi Kayıt Formunu” doldurunuz

  2. Akademik danışmanlarımız en kısa sürede detaylı bilgi için sizinle iletişime geçecektir.

EĞİTMEN

Hilal Bayar
Hilal BayarFotoğraf sanatçısı / Araştırmacı yazar
Kafkas Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra Atatürk Üniversitesi Fotoğrafçılık Bölümü ve Medya İletişim Bölümünü bitirdi. Bir dönem Ekonomi – Siyaset editörlüğü ve gazetecilik yaptıktan sonra Wellnes Akademi’de fotoğraf eğitmenliği yaptı.

2016 yılında “Dört Harf İki Hece” adlı biyografi kitabını yazdı ve kitabın bütün gelirlerini ihtiyaç sahibi çocukların eğitimi için süresiz olarak bağışladı.

1999 yılından bu yana basta TEGV olmak üzere birçok sivil toplum örgütünde yer almakta, bireysel olarak sosyal sorumluluk projeleri geliştirmekte ve özellikle kız çocuklarının eğitimi konusunda okullarda seminerler vermektedir.

2018 yılında Dr. Osman Sirkeci’nin “Global Street Economy And Micro Entrepreneurship” adlı kitabının Türkiye bölümü için dilenciler, seyyar satıcılar ve kâğıt toplayıcılarla görüşerek röportajlar yaptı, fotoğraflar çekti.

Edebiyat dergilerinde öykü ve deneme yazmakta olan Bayar, aynı zamanda Urartu yazıtları ile ilgili bir kitap hazırlığında olup yakın zamanda akademik belgesel fotoğraf kitabını yayımlayacaktır. Bayar, belgesel fotoğrafçılığı alanında çekimler yapmakta ve fotoğraflarında emekçi insanların günlük yaşamlarına odaklanmaktadır. İnsanları, çalışma koşulları ve bu koşulları meydana getiren habitat içinde kadrajına alırken fotoğraflarını toplumun kültürel çeşitliliğini yansıtan motiflerle zenginleştirmektedir.

Fotoğrafın bir görme biçimi olduğuna ve görenle gösterilen arasındaki ilişkinin sürekliliğine inanan sanatçı, 2020 yılında uzun süre bir Roman mahallesinde yaşayarak onların günlük yaşamlarını fotoğrafladı. Gözlem notlarından ve fotoğraflarından hareketle başladığı “Roman Mahallesinde Gün Biterken” adlı çalışmasını sürdürmektedir.