Dünyada ekonominin küreselleşmesi ile birlikte ülkeler arasında hızla artan ticari, sosyal ve kültürel ilişkiler sonucu, üretim ve hizmet işletmeleri pazardaki rekabet güçlerini ve konumlarını sabitlemek için çeşitli yönetim sistemlerine başvurmak zorunda kalmaktadırlar. İşletme faaliyetlerinin, işletme yönetim sistemlerinin yerel ve uluslararası boyutlarda ele alınması sonucu marka yönetimi kavramı oldukça ilgi gören ve en çok tercih edilen bir yönetim şekli olmuştur. Bu durumu dikkate alan işletmeler, müşteri odaklı stratejiler başta olmak üzere, ürün çeşitliliği, esneklik, hedef kitleye doğru kanallardan ulaşabilme kavramları üzerinde çalışarak operasyonel avantajlarını arttırma yolunu tercih etmektedirler.

Gastronomi – endüstriyel yemek ve yiyecek – içecek sektörlerindeki hızlı büyüme süreci, her basamak için kalifiye personel ihtiyacını doğurmuştur. Bu bağlamda, gastronomi ve yiyecek içecek eğitimi veren kurum ve kuruluşlar, sektöre kalifiye personel yetiştirmek adına önemli bir yere sahip hale gelmişlerdir.
Gastro Akademi sektörde hizmet veren Uzman Şef’lerin; beraberinde kurum ve kuruluşlar ile tedarikçi firmaların yerel ve ulusal düzeyde bilinilirliğini arttırarak iş birliği zemini hazırlayan, gastronomi eğitim faaliyetlerinin sürdürülebilir gelişimini sağlayan ve markanızın nihai tüketici ile buluşma noktası olmak için mutfak günleri düzenleyerek PR Destek Mutfağı statüsüne dönüşebilir çalışmalar yapan etkin bir kuruluştur.

Gastro Akademi, Turizm-Otelcilik / Yiyecek-İçecek Okulları ve bölümlerindeki geleceğin şeflerine, uzman eğiticilerine ulaşmak için geniş bir zemin sunmanın ötesinde, sektörün büyük oyuncu profesyonelleri ile sizi bir araya getiren profesyonel bir organizasyondur. Gastronomi – Endüstriyel Yemek ve Yiyecek-İçecek sektörlerindeki hızlı büyüme, şirketler arasında iş birliği ve iletişimi zorunlu hale getirmiştir. Sektöre ilişkin düzenlenen etkinlikler bu iş birliği zeminini hazırlayarak şirketlerin sektöre uyum sağlamasını kolaylaştırmaktadır.

Gastro Akademi, gastronomi, endüstriyel yemek ve yiyecek-içecek hizmetleri veren kurum ve kuruluşları, bunlara hizmet sağlayan şirketleri ve gastronomide üst düzey eğitim almak isteyen adayları bir araya getirmek adına BURSA’da bir ilke imza atmış ve Gastro AkademiEğitim Mutfağı’nı kurarak sektöre katkı sağlamayı hedeflemiştir. Gastro Akademi, 25 yılı aşkın süredir gastronomi ve endüstriyel yemek sektöründe otel ve restoran ekipmanları satış, proje taahhüt, satış sonrası yetkili servis destek ağı ile hizmet veren deneyimli bir ekip tarafından koordine edilmektedir.

Portföyünde sektörün yerel ve ulusal birçok işletme ve şirketlerini, gastronomi eğitimi veren eğitimcileri, çeşitli kurumlara hizmet sağlayıcı şirketleri, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarını barındırmakta olan, düzenlemekte olduğu ve olacağı sayısız eğitim, etkinlik ve seminerlerde katılımcılara profesyonel seviyede teorik-pratik bilgilendirme imkânı sunan Gastro Akademi kurucuları, deneyimlerini doğru bir platformda sizlere aktarmayı amaçlamaktadır.

Gastro Akademi olarak özgün ve görkemli yapılanmamızda sizlerle buluşmaktan onur ve mutluluk duyarız.

Recep Hakan ZİYA
Gastro Akademi – Eğitim Mutfağı,
Gastro Grup
Yönetim Kurulu Başkanı

Kurucular

Recep Hakan ZİYA
Recep Hakan ZİYAYönetim Kurulu Başkanı
1975 yılında Bursa’da doğdum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Bursa Endüstri Meslek Lisesi Elektrik bölümünde hayatımın ilk deneyimleri başladı. 10. sınıfta beyaz eşya yetkili servisi olan bir işletmede eğitime başladım. 2 yıl stajın ardından 1992 yılında mezun oldum. 1992-2002 yılları arasında aynı mesleğe sahip başka bir işletmede 10 yıl çalıştım.
2002 yılında Bursa’da kendi işletmemi açtım. 2005 yılında Türkiye’nin sektörde lider firmalarından Öztiryakiler A.Ş ile sözleşme imzalayarak Güney Marmara Bölge yetkili teknik servisliğini aldım. Servisteki başarımız 2010 yılında Öztiryakiler A.Ş Güney Marmara bölge bayiliğini almama da vesile oldu. Böylelikle satış sonrası hizmet verdiğimiz işletmemizin bünyesine satış ve proje taahhütt de eklendi.
Türkiye’de kendi sektörümde bir ilk olacak, ürünleri satın almadan önce denetecek ve ekipmanları test edecek bir alan oluşturmam gerekiyordu. Bu amaçla, 2015 yılında Gastro Akademi’nin kapılarını açmış olduk.
Akademimiz bünyesinde profesyonel aşçılık, profesyonel pastacılık, temel aşçılık, temel pastacılık, kurumsal ve bireysel workshop hizmetleri veriyoruz.. Verdiğimiz profesyonel aşçılık eğitimleri ile sektöre istihdam sağlıyoruz. Bugün, birçok restoran ve kafede yetiştirdiğimiz aşçılar çalışmakta.
Farklı sektörlerde kurum, kuruluş ve şirketlere özel kurumsal workshoplar düzenliyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimiz kapsamında yılın belirli periyotlarında Down Sendromlu, Otizm, Engelli, LÖSEV, HETADER gibi birçok dernek üyesine çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyoruz.
Bunların yanı sıra Bursa Soğutucu ve Bobinajcılar odasının iki dönemdir Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmaktayım. Birçok sivil toplum kuruluşunda aktif görevlerim devam ediyor. Yaklaşık 8 yıldır Bursa’da, özellikle bölümümüz ile alakalı meslek liselerine konferanslara giderek gençlerle bir araya geliyoruz. Turizm, yiyecek içecek sektöründe yaklaşık 2500 üzerinde öğrenciye dönem dönem gastronomi ve endüstriyel mutfak ekipmanları hakkında tanıtımlar gerçekleştirdik ve gerçekleştiriyoruz.
Şu an İzmir yolunda 1000 m2 kapalı alan üzerinde mağazamız ile restoran, cafe, catering ve yiyecek içecek sektörünün olduğu her alanda müşterilerimizin hizmetindeyiz.
Türkiye’de; satış, proje taahhüt, yetkili teknik servis ve eğitimin bir çatı altında yer aldığı tek firmayız. 2021 yılı itibariyle de, Gastro Teknik Servis, Gastro Endüstriyel ve Gastro Akademi markalarımızı GASTRO GRUP çatısı altında toplamanın haklı gururunu yaşıyoruz.