Proje Açıklaması

Sanat Dünyasının Moda İkonları

Eğitimin Amacı

Modanın değişken doğasını sanat eserleri üzerinde incelemek, stiliyle tarihe geçen figürlerin yansıtıldığı eserleri inceleyerek keyifli bir sanat tarihi yolculuğuna çıkmak.

Programın İçeriği

Çağın ruhunu yansıtan sanat bütün zamanlar boyunca değişen giyim zevkini de görselleştirmiştir. Dar korseler, büyük yakalıklar, sırmalı iç etekler, takıp çıkabilen kollar, topuklu pabuçlar, şakaklara dökülen bukleler, sivri topuzlar statü ve prestijin bir yansıması olarak tablolarda yerini alır. İmparatorluk bir renkle, bir mücevherle, hatta bazen bir kürkle ifade edilebilir. Figürün temsil biçimiyle üzerindeki kıyafetlerin doğrudan ilişkisi bulunur. Atölye çalışmamızda usta ressamların eserleri üzerinden sanat tarihinde iz bırakmış şık kadınların ve erkeklerin izini sürüyoruz. Bugün dahi modacılara ilham veren I. Elizabeth’den, Fransız sarayına yeni bir stil getiren Catherine de’ Medici, abartılı tarzıyla bile taklit edilmeyi başaran Maria Antoinette, halkının yalnızca Fransız kumaşları kullanması konusunda oldukça katı olan XIV Louis gibi isimlerin giysi seçimleri ve sanatçıların modayı algılama biçimini inceliyoruz.

Kimler Katılabilir?

Sanata ve modaya ilgi duyan herkes Sanat Tarihinin Moda İkonları programına katılabilir.

Program Detayları

  • Eğitim Tarihi: 10 Mayıs 2022
  • Eğitim Saati: 19:00 – 21: 00
  • Toplam Eğitim Saati: 2 saat
  • Katılımcı Sayısı: 15 Kişi
  • Kurs Ücreti: 150 TL

Nasıl Kayıt Olurum?

  1. Aşağıda yer alan ‘Şimdi Başvur’ butonuna tıklayarak Ön Kayıt Formu doldurulmalıdır.
  2. Ön Kayıt sorası ödeme ve kesin kayıt işlemleri için en kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.

EĞİTMEN

Aslı Bora
Aslı BoraEğitmen
İstanbul’da doğan Aslı Bora, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümü’nden dereceyle mezun oldu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat programında “Bizans Mimarisi ve Görsel Sanatlarında Kapılar” başlıklı yüksek lisans tezini tamamladı. Halen İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nde felsefe eğitimi alıyor. MSGSÜ Devlet Konservatuarı’nda Mitoloji ve Sanat Tarihi dersleri verdi. Uzman sanat tarihçisi olarak arkeolojik kazılara katıldı. Özel koleksiyonlara sanat danışmanlığı yapmaktadır. 2019’da Prag ve Barselona’da gerçekleşen “Word of Banksy” sergilerinin sanat danışmanlığını üstlendi. 2014’ten bu yana yurt içi ve yurt dışında yayımlanan, çeşitli dergi ve gazetelere seyahat ve sanat yazıları yazmaktadır.