Birlikte Yapacağımız Eğitimler:

Yiyecek İçecek Sektöründe Fizibilite Hazırlama

Menü Planlama ve Menü Mühendisliği

Hijyen ve Sanitasyon

Mutfakta Bilinmeyenler

Restoran Gelir Yönetimi

Yiyecek İçecek Sektöründe Maliyet Kontrolleri ve Prensipleri

Yiyecek İçecek İşletmelerinde Planlama ve kontrol

Kurucular

Alparslan Sukan
Alparslan SukanKurucu ve Eğitmen
1983 yılından bugüne ikram sektörünün içinde yer alan Alparslan Sukan Robert Kolej eğitiminin ardından A.B.D.’de “Otel ve Restoran Yöneticiliği” eğitimi almıştır. 38 yılı aşkın bir süredir ikram sektöründe “Gourmet” ve “Özel Tatlar” markaları ile yurt içi ve yurt dışında hizmet vermiş ve 1989 yılından beri de ikram sektöründe eğitim ve danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir. American Hotel and Lodging Association (AHLA)’nın Türkiye’deki ilk programının içinde restoran ve yiyecek içecek dersleri vererek yer alan Alparslan Sukan sırasıyla, Marmara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Swissotel Otelcilik Okulu, Özyeğin Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve USLA içinde yer alan Otel ve Restoran Yöneticiliği programlarında restoran servisi, maliyet kontrol, gıda hijyeni, restoran yönetimi, gelir yönetimi ve menü planlama dersleri vermiştir. Güncel olarak Haliç Üniversitesi Gastronomi Bölümü danışmanlığını yapmakta olup Faruk Saraç MYO Sürekli Eğitim Merkezinde de ders vermeye devam etmektedir.
Laurate Group ve Eresin Turizm Meslek Lisesi arasında yapılan işbirliğinde Kurucu Danışmanlığını da yapan Alparslan Sukan, Habitat II City Summit Konferans Vadisi Catering Koordinatörlüğü, İstanbul’da gerçekleşen Michael Jackson, Madonna, Scorpions, Rolling Stones gibi dünya çapında sanatçıların konserlerinde ve Cirque de Soleil “Saltimbanco” ve “Alegria” gösterilerinde sanatçıların özel catering ekibinin danışmanlığını yapmıştır.
DoysaAir özel jet hizmet ekibine, Orsa Grup üst düzey yönetimi servis ekibine ve Sitil fabrikası üst düzey yönetimi servis ekibine yiyecek içecek servisi eğitimi veren Alparslan Sukan, yıllar içinde İstanbul içi ve dışında, Bebek Susam, Sanden Restaurant, Wienerwald Türkiye, Punto Restoranları, Panino Giusto Milano, Keskinoğlu Tavvuk gibi markalara da çeşitli alanlarda danışmanlık yapmıştır. 1991-92 yılları arasında Gölcük Tersanesi Amiral Salonu renovasyon projesi koordinatörlüğü, Göktürk’te 2006 yılında İstanbul’un ilk otantik Amerikan Diner Restoranı olan “Checker’s Diner”ın proje aşamasından itibaren açılışına kadar geçen süreçte danışmanlığı yapıp açılış sonrasında da bir süre işletmesinin içinde yer almıştır.
Yurt dışında da A.B.D. Los Angeles “Nick’s Kitchen Mediterranean Cuisine” ve İran Zencan şehirlerinde “Ariya Restaurant” adlı işletmelerin anahtar teslimi kuruluşunu yapmış ve halen İran, Tahran’da iki farklı projeye kuruluş danışmanlığı yapmaya devam etmektedir.

Alparslan Sukan halen Özel Tatlar Butik Catering şirketinin kurucu ortağı olup catering, eğitim ve danışmanlık işlerini beraberce yürütmektedir.