Proje Açıklaması

Gıdanın Yolculuğu ve Fermentasyon Atölyesi

Eğitimin Amacı

Bu eğitimde katılımcılara lakto fermantasyon hakkında bilgiler aktarıp birlikte fermente turşu kurulumu yapacağız. Aynı zamanda deneysel bir alan açıp aldıkları bilgilerle farklı lezzetler geliştirmelerine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Bir tür lakto fermente turşu yöntemi olan ve çöp turşusu anlamına gelen bokaşi kompostuyla mutfak atıklarını dönüştürerek eğitimi tamamlayacağız.

Sertifika Hakkında

Bu eğitim programı tamamlandığında katılımcılar ‘Katılım Belgesi’ almaya hak kazanacaktır.

Program İçeriği

İnsanlık yerleşik hayata geçtiğinden beri gıdaları sağlıklı şekilde nasıl saklayacağına kafa yormuş. Fermantasyon en eski gıda saklama yöntemlerinden biri. Bu yöntemle peynir, ekşi maya, turşu, boza, sirke ve daha niceleri kültürümüzün parçası olan gıdaları hazırlamak mümkün. Fermantasyon teknikleri farklı kültürlerde farklı gıdalarla günümüze kadar evrilerek gelmiş. Bu atölyede ninelerimizden öğrendiklerimizi günümüze taşıyoruz ve fermente turşu, sauerkraut ve gazlı içeceklerden tükenmez, kvass ve kombucha yapımını mutfakta birlikte hazırlayarak, hem teorik hem de pratik deneyimlerle fermentasyonu hayatımıza katıyoruz. İçeriği tarladan soframıza kadar gelen süreci izleyerek mutfak atıkların dönüşüm yöntemi olan bokaşi kompostu, çöp turşusuyla sonlandırıyoruz.

Kimler Katılabilir?

Herkesin katılımına açıktır.

Program Detayları

  • Eğitim Tarihleri: 13 Kasım 2022
  • Eğitim Saati: 13:00 – 16:00
  • Eğitim Toplam Saati: 3 Saat
  • Kurs Ücreti: 450₺
  • Online / Offline olabilir.
  • Malzemeler katılımcı sorumluluğunda

Nasıl Kayıt Olurum?

  1. Aşağıda yer alan ‘Şimdi Başvur’ butonuna tıklayarak Ön Kayıt Formu doldurulmalıdır.
  2. Ön Kayıt sorası ödeme ve kesin kayıt işlemleri için en kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.

EĞİTMENLER

Aylin Zeynep Ertem
Aylin Zeynep ErtemEğitmen
İktisat eğitimi aldıktan sonra aile şirketinde yirmi sene çalıştı. Bu sürecin sonunda yol değiştirerek sanat eğitimi aldı ve yüksek lisansını tamamladı. Kişisel gelişim, metafizik ve yogaya ilgisi nedeniyle NLP, sanat terapisi ve şifalı bitkiler üzerine eğitimlerle kendini geliştirdi. Permakültür tasarım ve bahçe bakımı sertifikaları alarak yetiştiriciliğe adım attı. Son sekiz seneden beri ailesiyle birlikte kurduğu Sihirli Tohumlar Permakültür Çiftliği’nde çalışmalarına devam etmektedir.